Bali przeciwstawia się na otoczeniu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali charakteryzuje się na otoczeniu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na jakimkolwiek etapu natknąć można się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami i aromatycznymi kadzidełkami, małe kapliczki i wielkie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub domowe mury. Największą świątynią na Bali jest umiejscowiona u stóp wulkanu Pura Besakih, a zauważyć warto też Pura Tanah Lot, dokonaną na poniesionej w czerwone skale. Częścią balijskiej tradycje są też liczne święta – w rytmie roku obchodzi się ich około dwustu, w czasie spacerów oraz uwag krajoznawczych trafić dlatego wolno na ciekawe procesje i huczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia wolno zatem wypoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, natomiast następnego wyłonić się na podróż na próg jednego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca i dużymi plantacjami ryżu, kawy, goździków oraz trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wbudowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy lecieć na Bali?

Ponieważ Bali odpowiada w prowincji klimatu równikowego, rozpowszechnione są dla niej pory nudne i wilgotne. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego pada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się wtedy w przestrzeniach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W okresie pory deszczowej (od listopada do marca) stale jest upalnie, w rzędzie dnia nadarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, odchodząc z polskich styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Tylko przed wyjazdem na Bali nie musimy uzależniać się obowiązkowym szczepieniom, o zabezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A również B. Należy wykupić też specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja lekarska na Bali może pokazać się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki przestrzegające przed komarami, kosmetyk z górnym filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe oraz malarię i zabieg czyszczący a mało opatrunków.